Department of Indiana 



Department Chairmen 2018- 2019

Advisory – Chairman – Carol La Gard (2)
              1078 S. 300 E., LaPorte, IN 46350
              (h) 219-362-4394, lagard@comcast.net  Unit 83 - 3rd

              Denise Delaney-Wrolen
              PO Box 202, Hobart, IN 46342
              (h) 219-771-6887 dad202@aol.com         Unit 279 – 1st

           


             Honorary Member – Louise Loyd
             1521 Park Ridge Way, Indianapolis, IN. 46229
             317-891-1557    Unit 34 – 11th

Americanism –  Peggy Eagen
              P.O. Box 574, Chesterton, IN  46304-0574     Unit 170 – 2nd

              219-309-7130           mapeg@comcast.net
Auxiliary Emergency Fund - Barbara Parkhurst
              2661 S. 500 E., Kokomo, IN 46902
              765-860-2347    bparkhurst@aol.com  Unit 6-5th

Children & Youth – Roxy Stoner
               647 Seminole Lane, Wabash, IN 46992
               260-615-4015   stoner647@comcast.net        Unit 15 – 5th

Community Service – – Linda Torpy
              9845 S 400 E, Claypool, IN 46510-9151
              260-578-3522                                                 Unit 402 – 5th

Constitution & Bylaws –
              Chairman - Janet Barnaby
              1824 N. Meridian Rd., Flora, IN 46929
              765-543-8722    jsbmonti@gmail.com              Unit 75 - 2nd

              Member - Denise Delaney-Wrolen (1 year)
              PO Box 202, Hobart, IN 46342
              219-771-6887 dad202@aol.com                      Unit 279-1st 

              Member - Billie Bubala (3 years)
              P.O. Box 7, Milltown, IN 47145
              (h) 812-633-2100 (c) 812-267-2772    billie6025@aol.com     

              Unit  332-8th

Convention – Bev Swaim
              560 Posey Hill St., Roanoke, IN 46783
              (c) 260-760-6667 (h) 260-672-2290    bswaim51@gmail.com  

              Unit 160 - 5th

              Vice Chairman- Susi Greathouse
              5723 S. Park Rd., Kokomo, IN 46902
              (c) 765-437-9579     sgreat23@aol.com                                      

              Unit 6 – 5th

Creative Arts- Nancy E. Patterson
              11467 W. Base Rd., Linton, IN  47441  
              (h) 812-847-2159    (c) 812-384-2144   nepatte26@comcast.net

              Unit 22 – 6th             

Distinguished Guests –  Chairman – Louise Loyd
              1521 Park Ridge Way, Indianapolis, IN 46229
              (h) 317-891-1557

              Vice-Chairman -

              Billie Bubala 
              P.O. Box 7, Milltown, IN 47145
              (h) 812-633-2100 (c) 812-267-2772    billie6025@aol.com    

              Unit 332-8th
              Shirley Firkins
              916 N. 950 W., Linton, IN. 47441
              (h) 812-847-2078  © 812-699-1930    sbfirkins@yahoo.com  

              Unit 22-7th
              Karen Lowe
              7108 Westhaven Cir. Apt 208, Zionsville, IN. 46077
              (c) 765-585-0339  (h) 317-769-1055

               kloweala29@hotmail.com           Unit 79-6th
Education –Chairman - Shirley Brinson
                      2268 N. 1375 W., Linton, IN 47441
                      812-814-2601 brinsonrs@sbcglobal.net     Unit 22-7th
              Member- Dora Lee Campbell

              925 S. Poplar St., Seymour, IN 47274
              812-822-3353     Unit 89-9th
              Member – Joni Timpe
              1450 S. 418 W., Angola, IN. 46703                                  

              260-668-7457            joni292@frontier.com                             

              Unit 31 – 4th
Finance –Chairman  – Rosey Newman (3)
                    603 S. Cowen St., Garrett, IN 46738
                    260-226-0290         rosey.newman@frontier.com   

                    Unit 178-4th              

    Member-Janet Barnaby

                     1824 N. Meridian Rd., Flora, IN 46929
                     765-543-8722     jsbmonti@gmail.com   Unit 75-2nd
               Member-Shirley Firkins
                     916 N. 950 W., Linton, IN 47441
                     (h) 812-847-2078 (c) 812-699-1930  sbfirkins@yahoo.com

                     Unit 22-7th
History Committee – Cherril Threte
                   2714 W. 60th st.,  Indianapolis, IN. 46228
                   317-696-1528   cthrete@sbcglobal.net  249-11th
Hoosier Auxiliary News – Maria Gottlieb
              982 Arrowwood Dr., Carmel, IN 46033
              (c)317-797-5638 ( h)317-815-0097
              mgottlieb@ameritech.net        Unit 11 – 2nd
ALA Hoosier Girls State – Denise Delaney-Wrolen – Director
              PO Box 202, Hobart, IN 46342
               219-771-6887 dad202@aol.com  Unit 279-1st 
  Department President – Betty Slagle 
           257 E. Wabash Ave., Nappanee, IN 46550
           (c) 574-773-4697  (h) 574-221-2288  tbslagle@msn.com    Unit 154 3rd
  President-Elect Jennie Maune
             28999 Leisure Lane, Brookville, IN 47012
            (c) 812-528-4553 (h) 812-576-3841  jenniemaune@hotmail.com     
            Unit 464 – 9th
   Secretary – Kristi Thornbury
            5440 Herbert Lord Rd. Indianapolis, IN 46216
            317-630-1275        kthornbury@aladeptin.org             Unit 331-6th  
   1st District – Maureen Weber
           1403 Sheffield Ave., Dyer, IN 46311
           (c)219-671-8238 maureenw46644@yahoo.com       Unit 66
    2nd District – Susie Heath
           PO Box 251, North Webster, IN 46555
            (h)574-834-7424 (c)574-527-4308   Heathbar253@gmail.com   

            Unit 253 
    3rd District – Carol LaGard
           1078 S. 300 E., LaPorte, IN 46350
            (h) 219-362-4394, clagard@comcast.net                   Unit 83
    4th District – Brenda “Sue” Wehr
           5508 W. Greythorn Dr.
          (c)520-236-7393  jbwehr@comcast.net                       Unit 111
    5th District – Sue Comerford
         702 Willowridge Dr., Kokomo, IN 46901
         (c) 765-419-1900- jocko702@att.net                                        Unit 6
    6th District – Karen Lowe 
         7108 Westhaven Cir. Apt. 208, Zionsville, IN 46077
          (c) 765-585-0339 (h) 317-769-1055 kloweala29@hotmail.comUnit 79
    7th District – Brittney Schofield
           624 W. Cleveland St., Shelburn, IN 47879
           (h) 812-243-0458 blmckain@gmail.com/brittany.schofield@duke-  
           energy.com 197
     8th District – Brenda Byrley
            1644 Maurer Rd., Boonville, IN 47601
             812-760- 8281    brenda.byrley@gmail.com   Unit 200 
     9th District – Juanita Howard      
            22482 Lake Tambo Rd., Sunman, IN 47041
             812-623-3835       miltjuanhoward@yahoo.com                  Unit 337
     10th District – Jane Thurston(2)
             6440 N. 700 E., Morristown, IN 46161
             765-763-6452, janeathurston@gmail.com                        Unit 102
     11th District – Marti Drake
              10867 Riverwood Blvd., Indianapolis, IN. 46234     
              315-489-6591       martidrake123@gmail.com            Unit 438



             





American Legion Auxiliary

Indiana Veterans Home –  Jessie Bulington, Chairman   Unit 52 – District 6
      1521 N. Independence Pine Village Rd., Attice,  IN  47918
      765-762-2058             bulington3@gmail.com
Committee Members:
                     Carol Sanders, 1792 E. 1000 N., Wheatfield, IN  46392
                     219-680-9169
Junior Activities – Judy Otey
              8846 Log Run Dr. S., Indianapolis, IN 46234
              (c)317-363-7889   momsgoofy46@gmail.com          Unit 500-11th     
Leadership – Brittany Schofield
                 624 W. Cleveland St., Shelburn, IN 47879                    Unit 197 – 7th
                (h) 812-243-0548  blmckain@gmail.com or Brittany.schofield@duke-

                 energy.com
Legislative – Rose Ann Dzieglowicz
            9835 W. Oakridge Dr., St. John, IN 46373    
             219-365-8944        radzieg@gmail.com            Unit 369 – 1st               
Liaison to American Legion for Legislation –  Rose Ann Dzieglowicz
            9835 W. Oakridge Dr., St. John, IN 46373    
             219-365-8944        radzieg@gmail.com     Unit 369 – 1st               
Membership- Jennifer Pickering  - District 1-3-4 5
              P.O. Box 257, Grabill, IN. 46741
              260-750-5307  INmemberJen@gmail.com    Unit 409 –4th
              Anna Toomey – District 2 & 6
              5083 Fairway Dr., Avon, IN. 46123
              317-447-8300      toomey.anna@yahoo.com         Unit 286 – 6th  
              Jenny Tracy – Districts 7-10-11
              701 E. Keenland Ct., Bloomington, IN. 47401
              (c) 812-320-3871   jtracy@bluemarble.net               Unit 18 – 7th
             Mary Lou Melton – Districts 8 & 9
             2008 I Street, Bedfore, IN. 47421
              812-276-7730    yellow2008@icloud.com                Unit 250-9th
Membership-District
              1st District – Sandra Saklak-Hicks
               PO Box 5172, Lake Station, IN  46405 
                (219) 939-8713           Sakalkas@aol.com       Unit 100
              2nd District – Peggy Eagen
               PO Box 574, Chesterton, IN. 46304
               219-309-7130    mapeg@comcast.net            Unit 170
              3rd District – Lois Daube
                8351 E 900 S, Walkerton, IN  46574
                 574-849-7881     loisdaube@gmail.com        Unit 189
              4th District – Beulah Matczak
               2122 Dale Dr., Ft. Wayne,  IN  46819
               260-747-6305      bmstoker1@frontier.com   Unit 241
              5th District – Julie Webb
              P.O. Box 148, Van Buren, IN 46991
              765-669-3545   webbjubel79@gmail.com      Unit 368
              6th District – Sue Riggs
              PO Box 329, Rosedale, IN. 47874
              765-548-0157 (h)  407-920-8108                     Unit 104
              7th District – LuAnn McDonald
              6163 W. Coalmont Public Rd., Jasonville, IN. 47438
              812-665-2933   nana_lu_@hotmail.com      Unit 172
              8th District – Manette VanWinkle
              701 Long Av, Cannelton, IN  47520
               812-547-6476   (c) 812-719-0609 mavanwinkle1991@gmail.com   Unit 142
              9th District – Karen Phipps
              163 Barret Lane, Bedford, IN 47421
              812-583-4415   karenphipps26@gmail.com          Unit 250
              10th District – Mary Mummert
              2187 N. Oak St., Arlington, IN. 46140
              765-663-2590     dmmummert@hotmail.com      Unit 182
              11th District – Terri Rene          
              6933 Wyandotte Rd., Lafayette, IN. 47905
              (765) 430-3586  terrirene6933@icloud.com        Unit 64  

 Merit - Lisa Liford 

               210 E. Chester Dr. , Ellettsville, IN. 47429

               812-361-9403 purses4lisa@yahoo.com   Unit 18 -7th             
Music Chairman- Jennifer Moulden
               1617 McTavish Dr., Clarksville, IN. 47129
                502-296-5497     Purplehat1946@aol.com  Unit 28 -8th
 National Security- Judy Morris
                PO Box 464, Lebanon, IN. 46052
                (c) 317-989-5865  mamawmorris@comcast.net            Unit 79
Past President’s Parley – Peggy Bishop
              2821 Deland Dr., Evansville, IN 47725
              (c) 812-205-7644 (h) 812-626-9697 pbish2@wowway.com Unit 44
              Chaplain- Ruth Rairdon
              1203 E. S.R. 44, #92, Shelbyville, IN. 46176
              317-401-0350     nalley29@localnet.com                       Unit 70 
              Secretary Judy Morris
              PO Box 464, Lebanon, IN. 46052
              (c) 317-989-5865  mamawmorris@comcast.net            Unit 79
Poppy – Sue Fugitt
              469 W. Green, Montpelier, IN. 47359
              765-728-5541  765-329-0602    suefugitt@yahoo.com  Unit 156
Poppy Production Managers
                   Fort Wayne VAMC – (Units 1 – 4)
                   Barbara Parker (Dept. Poppy Coordinator)

                   6320 Langwood Blvd., Ft. Wayne, IN 46835
                   (h)260-490-4374  barbaraparker1225@gmail.com       Unit 178 – 4th
                  Marion VAMC –  (Unit 5 & 10)
                  Thelma Butler
                  25 N Main St., Laketon, IN 46943
                 (h) 260-982-2896 (c) 260-438-0341 tjbutler_132@yahoo.com  Unit 402
                 Roxy Stoner
                 647 Seminole Lane, Wabash, IN 46992
                 260-615-4015 stoner647@comcast.net              Unit 15
                 Units 6-8
                 Anna Toomey
                 5083 Fairway Dr. Avon, IN 46123
                 317-447-8300           toomey.anna@yahoo.com                         Unit 286
                 Roudebush VAMC – (Unit 9,11, Out of State)
                 Margaret Pannell
                 4133 Brown Rd., Indianapolis, IN 46226
                 (c)317-371-7907 pacres1@sbcglobal.net                                  Unit 64

Public Relations - Nancy Leighty-Magginnis                          Unit 86
1584 E. Kammerer Rd., Kendallville, IN  46755
 260-349-0927     nancymagginnis@yahoo.com      
Resolutions –Carolyn Cunningham-Chairman
              1925 Williams Way E., Anderson, IN 46011
              765-649-7175           carolyn.bus@comcast.net                  Unit 469-5th
              Member – Billie Bubala
              P.O. Box 7, Milltown, IN 47145
              (h) 812-633-2100 (c) 812-267-2772 billie6025@aol.com   Unit 32-8th             
              Member –  Karen Lowe
              7108 Westhaven Cir. Apt. 208, Zionsville, IN 46077
              (c) 765-585-0339 (h) 317-769-1055 kloweala29@hotmail.com  Unit 79
Service to Veterans -  Mary Edwards
                   1090 E. Melton Rd., English, IN. 47117
                   812-338-2040  nascarnuts39@aol.com Unit 332- 8th

Strategic Planning- Jennie Maune
              28999 Leisure Lane, Brookville, IN 47012
              (c)812-528-4553 (h)812-576-3841 jenniemaune@hotmail.com Unit 464-9th
              Member- Rose Ann Dzieglowicz
              9835 W. Oakridge Dr., St. John, IN 46373
              219-365-8944        radzieg@gmail.com                Unit 369-1st
              Member- Pam Shook
              217 Henry Pl., Angola, IN 46703
              260-413-2490     pamshook@yahoo.com              Unit 97-4th   
              Member - Cherril Threte
              2714 W. 60th st.
              Indianapolis, IN. 46228
              317-696-1528   cthrete@sbcglobal.net  249-11th
Veterans Affairs & Rehabilitation – Jenny Gump
               2207 Sturdy Rd., Apt. A, Valaparaiso, IN. 46383
               219-241-0020 jennygump67@yahoo.com          Unit 94